Czerniak jest rakiem skóry i błon śluzowych, który zalicza się do grupy najbardziej złośliwych nowotworów. Mimo, że należy do rzadko występujących nowotworów w Polsce, w ostatnich latach odnotowano znaczący wzrost zachorowań. Badania wskazują, że 60% czerniaków powstaje w skórze niezmienionej, natomiast pozostały odsetek stanowią zmiany nowotworowe rozwijające się na podłożu znamion barwnikowych.
Czerniak skóry
Diagnostyce w kierunku potwierdzenia lub wykluczenia czerniaka poddaje się rozmaite zmiany skórne o nierównych brzegach i zróżnicowanym zabarwieniu. Niepokój powinny budzić zgrubienia zmian, zmiana powierzchni wykwitów, zmiana zabarwienia i mogące im towarzyszyć objawy typu krwawienie lub/i swędzenie.
Czerniak błony śluzowej jamy ustnej
– Trafne rozpoznanie czerniaka błon śluzowych jamy ustnej jest znacznie trudniejsze od rozpoznania czerniaka skóry z uwagi na mniej charakterystyczny obraz. Czerniak w jamie ustnej ma najczęściej postać plam, guzków lub tworu uszypułowanego. Krwawienie lub wrzodzenie zmian w jamie ustnej zdarza się natomiast rzadziej, niż w przypadku czerniaków skóry. Czerniaki w jamie ustnej występują najczęściej na podniebieniu twardym lub śluzówce żuchwy. Część czerniaków zlokalizowanych w jamie ustnej to czerniaki amelanotyczne (bezbarwnikowe), co powoduje opóźnienie w rozpoznaniu. W związku z tym, że każda zmiana barwnikowa, której przyczyna powstania w jamie ustnej nie jest znana, jest potencjalnym zagrożeniem czerniakiem, należy ją więc profilaktycznie usunąć – mówi dr n. med. Marta Malek, specjalista dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.
Czerniak podpaznokciowy
– Wiele trudności w rozpoznaniu we wczesnej fazie wywołuje czerniak podpaznokciowy. Wczesną fazę tego rodzaju nowotworu lekarze bardzo często mylą z krwiakiem, bądź grzybicą paznokci. Czerniak podpaznokciowy występuje najczęściej na kciuku, halluxie, palcu wskazującym, zdarzają się również przypadki wystąpienia czerniaka na innym palcu lub palcach. Czerniak podpaznokciowy znacznie częściej występuje na palcach ręki dominującej w stosunku do drugiej ręki, co wynika z przeprowadzonych badań i obserwacji – mówi dr n. med. Dorota Kozicka, specjalista dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.
Obecnie w diagnozowaniu czerniaka coraz częściej stosuje się metody nieinwazyjne: dermoskopię i wideodermoskopię. Małoinwazyjną metodą diagnostyczną pozostaje nadal biopsja wycinająca podejrzanej zmiany.