Blizny potrądzikowe – jak je leczyć?

Jak leczyć i usunąć blizny potrądzikowe? Co czwarty chorujący na trądzik pospolity wymaga pomocy specjalisty dermatologa. Głównie z powodu zagrożenia komplikacjami, które mogą się wraz z trądzikiem pojawić. Jednymi z najbardziej prawdopodobnych oraz dokuczliwych są blizny potrądzikowe. Na szczęście można się ich szybko pozbyć.

Z trądzikiem pospolitym boryka się ok. 80 proc. dojrzewającej młodzieży. U niektórych przechodzi on wraz z wiekiem, u innych kończy się komplikacjami. Najgorsze z nich to blizny potrądzikowe, które powstają w wyniku włóknienia. Są dokuczliwe i często są sporym problemem estetycznym, bo jest ich bardzo dużo. Najczęściej są wklęsłe, tylko w niektórych przypadkach przechodzą w formę przerosłą – wtedy są czerwonymi, gładkimi guzkami. Pojawiają się nie tylko na twarzy, ale też na barkach, ramionach i mostku.

Blizny potrądzikowe powstają zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Z reguły u nastolatków i dzieci po trądziku pospolitym, ale mogą być też następstwami wyprysków pojawiających się w każdym wieku. Można je zobaczyć przede wszystkim na twarzy, ale niekiedy nawet także na małżowinach usznych.

Blizny potradzikowe - jak je leczyć?Zapobieganie bliznom potrądzikowym

Bliznom potrądzikowym można zapobiegać poprzez leczenie trądziku. Stosuje się na niego preparaty miejscowe oraz ogólne. Terapia miejscowa skuteczna jest przede wszystkim na trądzik zwykły. Jej skuteczność sięga 60%. Gdy nie działa, dołączyć można antybiotyki doustnie. W leczeniu blizn stosuje się też preparaty z wyciągiem z cebuli morskiej, zawierające heparynę, alantoinę, rumianek, macicę perłową, żele silikonowe, kwas retinowy i glikokortykosteroidy. Peelingi chemiczne i laseroterapię zaleca się także w celu usunięcia przebarwień powstałych po trądziku.

Dużo trudniejsze od samego trądziku jest bowiem usuwanie blizn. Jeśli mają charakter zanikowy, poleca się złuszczanie chemiczne za pomocą fenolu, kwasu trójchlorooctowego, dermabrazji mechanicznej czy laseroterapii. Dużo gorzej jest z keloidami, czyli bliznami przerosłymi. W tym przypadku stosuje się też doogniskowe podanie glikokortykosteroidów i presoterapię.

Metody leczenia blizn potrądzikowych

Blizny potrądzikowe leczy się za pomocą wielu metod. Najskuteczniejsze jest łączenie kilku technik. Wymagają one umiejętności nie tylko dermatologicznych, ale też z zakresu dermatochirurgii. Nie ma bowiem jednej skutecznej metody, którą można zastosować w każdym przypadku. Leczenie każdego pacjenta jest inne. Wszystko zależy od wielkości i liczby blizn, ich głębokości, a nawet typu morfologicznego.

Zazwyczaj leczenie zaczyna się od metod małoinwazyjnych, do których należy dermabrazja i mikrodermabrazja. Naskórek można ścierać ręcznie, a także mechanicznie. Pozwala to na odmianę skóry i zmianę blizny w zdrową tkankę. Wspomagająco stosuje się mezoterapię i regenerację osoczem bogatopłytkowym.

Istotne jest nie tylko usunięcie blizn, ale też zapobieganie ich nawrotom. Najtrudniejsze jest to przy bliznowcach i bliznach przerosłych. Nie można więc dopuścić do rozrostu tkanki łącznej. W tym celu stosuje się metody skojarzone, czyli laseroterapię, maści sterydowe, opatrunki silikonowe. Nie zawsze jednak udaje się w zupełności całkowicie usunąć blizny potrądzikowe.

Przy bliznach poparzeniowych stosuje się terapię uciskową. Nie jest to jednak częsty wybór lekarzy, bo nie jest to wygodne. Przede wszystkim opatrunki uciskowe muszą być uszyte na miarę, więc są dopasowywane indywidualne. Trzeba je nosić praktycznie całą dobę z jednogodzinną przerwą na umycie się.

Blizny można też wypełnić kwasem hialuronowym lub hydrosypatytem wapnia. To bardzo często chwalona przez pacjentów metoda, bo od razu po zabiegu widać jej efekty. Nie zawsze jest jednak możliwa do zastosowania. Nie da się tego zrobić przy zrostach z tkanki włóknistej. W skrajnych przypadkach stosuje się wcześniejsze podcięcie blizn.

Najlepiej jednak zastosować laseroterapię, która w ostatnich latach jest coraz częściej stosowana. Nie tylko ze względu na skuteczność, ale też fakt, że praktycznie od razu po zabiegu można wrócić do normalnej, codziennej aktywności. Ablacji nie poddaje się zwykle dużej części skóry i nie jest to zabieg zbyt inwazyjny.

Więcej informacji na temat leczenia blizn potrądzikowych znajdą Państwo na stronie: http://bliznapotradzikowa.pl/