Liszaj twardzinowy u mężczyzn
Mimo tego, że liszaj twardzinowy występuje u mężczyzn dziesięciokrotnie rzadziej niż u kobiet, jego leczenie może być bardzo skomplikowane. Wiele zależy od tego jaki fragment ciała zaatakowała choroba zanikowo-zapalna.
Najczęściej liszaj twardzinowy powoduje zmiany w bezpośredniej okolicy narządów płciowych, a także odbytu. Może też pojawić się tylko przy odbycie. Stwierdzono także, że w 20% przypadków zmiany chorobowe pojawiają się na skórze i błonach śluzowych w górnej części tułowia, barków i szyi. Liszaj twardzinowy atakuje mężczyzn w każdym wieku, a szczyt zachorowań przypada na okres pomiędzy 30 a 50 rokiem życia.
Przyczyny powstawania liszaja twardzinowego u mężczyzn
Przyczyny liszaja twardzinowego nie zostały jednoznacznie określone, ale znane są jego objawy, które zaczynają się od biało-perłowych zmian na skórze. Mogą one swędzieć, ale nie zawsze ten objaw występuje. Marszczy się za to skóra wokół plamek, gdzie staje się też cieńsza i bardziej podatna na uszkodzenia, a nawet pęknięcia. Łatwo pojawiają się siniaki, a czasem też blizny. W niektórych przypadkach występują także pęcherze oraz krwawienie. Czasami wykwity zmieniają się w nowotwór.
Leczenie liszaja twardzinowego u mężczyzn
Leczenie liszaja twardzinowego u mężczyzn najłatwiejsze jest w pierwszej fazie choroby. Niestety nie ma na to często szans, bo pacjenci niechętnie odwiedzają lekarza po pojawieniu się pierwszych objawów. Tymczasem jeśli zajęcie skóry napletka jest niewielkie, może wystarczyć stosowanie miejscowo kortykosteroidów przez 2-8 tygodni. Niekiedy miejscowo stosowane są sterydy, nawet podawane docewkowo, ale rzadko przynosi to spodziewane efekty i może i tak skończyć się leczeniem operacyjnym.
W przypadku, gdy zmiany dotyczą napletka i powodują stulejkę, warto wraz z pacjentem rozważyć obrzezanie. Wycięcie wewnętrznej blaszki napletka zapobiega przede wszystkim nawrotowi zmian chorobowych, które mogą powodować konieczność wykonania skomplikowanych zabiegów z użyciem różnego rodzaju przeszczepów skóry. W przypadku liszaja twardzinowego na żołędzi, można zastąpić usunięty fragment błoną śluzową jamy ustnej.
Najtrudniejsze jest leczenie zmian obejmujących cewkę moczową. Choroba w tym miejscu ma spore tendencje do nawrotów. Bardzo trudne jest więc trwałe wyleczenie. Najbardziej skuteczna jest metoda najbardziej skomplikowana. Skutki błędów mogą być nieodwracalne, co ma największe znaczenie zwłaszcza dla młodych mężczyzn. Należy do nich bowiem zniekształcenie penisa, co ma wpływ na satysfakcję z życia seksualnego.
Efekty i przebieg leczenia
Pacjent nr 1
Zdjęcie pierwsze, pokazuje stan przed podjęciem leczenia chirurgicznego, zdjęcie drugie – pacjent po leczeniu chirurgicznym – całkowite obrzezanie.
Pacjent nr 2
Zdjęcie pierwsze, pokazuje stan przed podjęciem leczenia, zdjęcie drugie – po 16 tygodniach od rozpoczęcia miejscowego leczenia
Pacjent nr 3
Zdjęcie pierwsze, pokazuje stan przed podjęciem leczenia, zdjęcie drugie – po 16 tygodniach od rozpoczęcia miejscowego leczenia